TZ 2015 (1): Návštěvníky Slavností chřestu letos nasytí Český chřest

Co: Slavnosti chřestu 2015
Kdy: 22. – 24. května 2015
Kde: Ivančice na Brněnsku
WWW: www.slavnostichrestu.cz

V Ivančicích na Brněnsku se od pátku 22. do neděle 24. května bude konat již 21. ročník Slavností chřestu. Na 9 tisíc pravidelných návštěvníků tradičních chřestových slavností ochutná letos vůbec poprvé výhradně ze svazků bílého a zeleného chřestu vypěstovaného na českém území. „Čtyři tuny chřestu ze slovenských Veľkých Levár z minulých let letos na slavnostech vystřídá až šest tun Českého chřestu z Hostína na Mělnicku“, uvedl ředitel Kulturního a informačního centra Ivančic a organizátor Slavností chřestu Aleš Tureček. Pěstování chřestu ve středních Čechách obnovili před lety Holanďané, jedni z největších konzumentů chřestu na světě.

Slavnosti chřestu tento rok opět vypuknou ve velkém. Přání návštěvníků z minulých let se točila okolo velkého jména moravského folklóru. Pozvání na slavnosti přijal nejen u nás a na Slovensku, ale i v USA vysoce ceněný dechový orchestr Moravanka, který na náměstí v Ivančicích vystoupí hned první den slavností. Víkendové dny plné ochutnávek chřestových pokrmů snoubených s moravskými víny udrží v přátelské atmosféře kuchařské show, cimbálka nebo melodický rock&roll. V neděli se pak návštěvníci mohou těšit na moderátorsko-kuchařskou trojici Petr Stupka – Martin Zounar – Jiří Krampol, kteří se postarají o co nejpříjemnější zakončení třídenních chřestových slavností.

Ani letos na slavnostech nebudou chybět prodejci regionálních produktů, řemeslný jarmark nebo milovníky vína oblíbený? WinePoint. Slavnosti chřestu si každoročně užívají také rodiny s dětmi, které si návštěvu slavností spojují třeba i s řádením v zábavním parku Permonium v sousedních Oslavanech, návštěvou Muzea průmyslových železnic ve Zbýšově, koupáním v bazénu v Nové vsi nebo vycházkou podél řeky směrem na Moravský Krumlov. Mikroregion Ivančic je však možné procestovat jak pěšky, tak ale i na kole. Cyklistům zpříjemní jízdu krásami regionu rozmanitá síť cyklostezek (energetická, templářská, pivovarská nebo hornická).