TZ 2023 (2): 29. Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích přilákaly 10 000 návštěvníků

Slavnosti chřestu a vína 2023 (29. ročník)

Kdy: 19. – 21. května 2023

Kde: Ivančice

Web: www.slavnostichrestu.cz

 

19. – 21. května 2023 proběhl již 29. ročník Slavností chřestu a vína v Ivančicích.

V gastrozóně po celý víkend připravovalo jídlo 6 restaurací a několik foodtrucků a dalších stánků. Hlavní surovinou byl samozřejmě chřest. Připravená menu byla plná specialit, návštěvníci měli jedinečnou příležitost ochutnat tradiční, zajímavé i velice netradiční chřestové variace. Ve vinařské zóně probíhala degustace a prodej vín dvanácti vynikajících lokálních vinařství. Atmosféra byla podpořená kuchařskými show, kterými provedl vždy výborný Petr Stupka. Společnost mu dělali Mirek Kalina, Markéta Hrubešová a Honza Vorel. Na pódiu ve vinařské zóně mezi jednotlivými kuchařskými show probíhaly velmi oblíbené duely jídla a vína, kterými provázel moravský vinař, enolog a degustátor Pavel Chrást.

Na hlavním pódiu u radnice se za celý víkend vystřídalo na dvě desítky vystoupení, která, stejně jako celé Slavnosti, opět báječně moderoval Dušan Binka. Páteční den zahájila netradiční cimbálová muzika Midnight Coffee Session, který nastavil laťku hodně vysoko – publikum roztančili a roztleskali a sklidili zasloužené ovace. Pak už tradičně následovala vystoupení místních malých i velkých umělců. Krásná vystoupení předvedly děti ze základních škol, ZUŠ i SVČ, navečer vystoupily sólistky Elizabeta Homolková, Eva Šínová a Tereza Filipová a také Pěvecký sbor Blahoslava Hajnce.

Sobotní dopoledne patřilo hlavní pódium dětem. Respektive patřilo slovenské velmi populární zpěvačce vystupující jako skřítek Fíha Tralala. Lepší start jsme si nemohli přát, děti byly nadšené, zpívaly, tančily, tleskaly a na závěr se s Fíhou i vyfotily. Fíhu vystřídala pop-funková kapela I. V. M. a pak hlavní hvězda letošních Slavností, Xindl X. Po skvělém výkonu sklidil zasloužený bouřlivý potlesk a byl publikem vyžádán na několik přídavků.

Po Xindlovi muzika příchodem zpěvačky Tanji přitvrdila, rockové vystoupení dunělo celým náměstím a pod pódiem tančilo stále více lidí. Sobotní den zakončila na pódiu pop-rocková kapela Tremolo.

V neděli přišla jako první na řadu Vlčnovjanka, na své si tak přišli i milovníci dechové hudby. Pořádný žánrový skok bylo následující vystoupení česko-skotské folk-rockové kapely Navostro. Od 14 hodin patřilo pódium písničkáři Michalu Horákovi, který doslova rozezpíval celé publikum. Slavnosti zakončila multižánrová kapela The People.

Pro děti byla kromě vystoupení Fíhy připravená i další zábava. Na nádvoří radnice si mohly vyzkoušet různé tvořivé a pohybové aktivity, zhlédnout vystoupení Divadla Studna nebo Divadla eMILLIon a vyzkoušet Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty.

29. ročník Slavností chřestu a vína si nenechalo ujít 10 tisíc návštěvníků. Mnozí z nich přijeli nebo odjeli parním vlakem, na tisíc lidí si Slavnosti, Ivančice a blízké i široké okolí prohlédlo z ochozu věže ivančického kostela. Snad žádný návštěvník nemohl minout bohatý řemeslný a potravinový trh, málokdo odcházel domů s prázdnýma rukama.

Už nyní začínáme připravovat jubilejní 30. ročník Slavností chřestu a vína, který se uskuteční 17. – 19. května 2024. Doufáme, že se vydaří minimálně tak, jako ročník letošní.