TZ: Slavnosti chřestu oslavily 20. narozeniny ve velkém

Slavnosti chřestu v Ivančicích, 23. - 25. května 2014, www.slavnostichrestu.cz

V duchu dvacátých narozenin se nesly letošní Slavnosti chřestu v Ivančicích. Bilance je: devět tisíc lidí, osm chřestových restaurací, dvanáctka vinařů, slavní gratulanti a přes 40 chřestových pokrmů po celém městě. Zatímco v sobotu kralovala programu hudba, v neděli se oslavy přenesly do doby první republiky. Ani letos návštěvníci Ivančic nezklamali a snědli přes čtyři tuny chřestu.

Hvězdami sobotního odpoledne byly skupina Kamelot a Ilona Csáková. Na počest dvacátých narozenin pak zpěvačka rozkrájela 20 chřestových koláčů. Chřestové pokrmy byly opět snoubeny s víny z jižní Moravy. Ta vybíral moravský sommelier Pavel Chrást. V neděli Ivančicemi zněly hity první republiky v podání Melody Gentlemen. Areálem se procházeli účinkující v dobových kostýmech, jedzci na historických velocipedech a dámy v prvorepublikových modelech. Hlavní hvězdou gastronomického programu byl michelinský kuchař Roman Paulus. A narozeninová dvacítka přinesla štěstí i dvaceti návštěvníkům, kteří mohli přímo pod pódiem ochutnat jeho tříchodové chřestové menu: chřestovou terinku s kozím sýrem a sušenými rajčaty, chřestovou polévku a chřestové rizoto. Jako další dárek dostaly slavnosti sabráž sektů, které různými nástroji “sekal” Libor Nazarčuk.

Návštěvníkům tentokrát restaurace nabídly špičkovou gastronomii za festivalové ceny. Obrovský zájem byl o pošírovaného pstruha se zeleným chřestem zalitého levandulovou omáčkou (restaurace Borovinka z Domanína), pštrosí ragú na červeném víně s glazovaným chřestem (restaurace Bohéma z Brna), chřestový mousse au chocolate z bílé čokolády na jahodovém ragú (Restaurace Sunset z Brna), filátko chlazeného lososa na ragú z bílého a zeleného chřestu (restaurace Závrší z Olešnice), rolovaný „Qualivo“ flank plněný čerstvými bylinkami (Dobrá chvíle z Neslovic), vanilkový krém s chřestem a čerstvými jahodami (Hotel Ryšavý z Vémyslic) nebo chřestový závin s rebarborou (restaurace Moravská chalupa z Brna). I tentokrát vzbudilo velký zájem chřestové sushi PuxPubu z Brna.

Na své si přišly i rodiny s dětmi. Nejmenší návštěvníci hledali chřestíky po areálu v rámci pátrací soutěže, zadarmo měli skákací hrad, v neděli mohli vyzkoušet pravé prvorepublikové atrakce. Plno měli u stánků také vinaři. Tentokrát nabídli vynikající výběr vín od bílých přes růžová až po červená. Už za pět let by se Ivančice mohly dočkat vlastního chřestu. Pěstování totiž po 45 letech obnoví ředitel Kulturního a informačního centra a organizátor slavností Aleš Tureček. Nová ukázková chřestovna vznikne na pozemcích u Stříbského mlýna.