TZ: Den s císařovnou Sissi na Slavnostech chřestu

Slavnosti chřestu v Ivančicích, 17. – 19. května 2013, www.slavnostichrestu.cz

 

Na letošní Slavnosti chřestu přijede do Ivančic také císařovna Sissi se svým doprovodem. Družina dvorních dam v čele s panovnicí a jejím sekretářem pojede parním vlakem z Brna v neděli 19. května. Budovou hlavního nádraží projde za dozoru dvou dragounů o půl deváté ráno. Vlak, kterým můžete s císařovnou jet také, vyjede v 9.00. Lístky jsou v předprodeji na webu www.slavnostichrestu.cz nebo v ČD centru na hlavním nádraží v Brně u přepážky přednostního odbavení.

 

„Císařovna Sissi patřila k velikým milovnicím našeho chřestu. Věnoval jí ho v roce 1877 ivančický lékárník Anton Worell. Špargl jí zachutnal tolik, že mu poslala děkovný dopis,“ vysvětlil návštěvu císařovny Aleš Tureček z kulturního a informačního centra. Cestující se budou moci s císařovnou fotit před vlakem i během cesty ve vagonu, kde bude sedět. „Speciální spoj nabídne i bufetový vůz s chřestovými specialitami. Nabízet budeme chřestové muffiny, šumivá vína a vína hodící se ke chřestu. Císařovna bude sedět hned vedle,“ dodal jeden z organizátorů Michal Burian z ECEATu.

 

Císařský parní speciál dorazí na nádraží Ivančice v 9.57. Vítat ho bude živá muzika a kostýmovaní obyvatelé města. Sissi nasedne do kočáru a průvod ji doprovodí po ulici Krumlovská přes Tesařovo náměstí kolem Besedního domu až na Palackého náměstí, kde se slavnosti konají. Tady se asi o půl jedenácté pozdraví se starostou Vojtěchem Adamem a pronese uvítací řeč na počest chřestových Ivančic. Následně se vydá ochutnávat chřestové speciality, porozprávět s kuchaři o nejnovějších receptech a v historickém fotokoutku si mohou lidé s panovnicí pořídit snímek. Po krátkém odpoledním odpočinku se s místnímu turisty vydá v 15.30 z parku Réna na Muchovu rozhlednu, kde budou slavnosti symbolicky ukončeny zakopáním chřestu. Po celý den se diváci mohou těšit na interaktivní divadlo. Rolí se totiž ujali herci z Rosic a Veverské Bítýšky společně s dramatickým kroužkem ivančického gymnázia.

Aktuální dopravní info: České dráhy vyhlásili na víkend 18. a 19. května výluku na trati z Brna do Střelic. Na tomto úseku budou jezdit jako náhradní doprava autobusy. Požádali jsme o posílení spojů. Parního vlaku se výluka netýká, pojede proto podle jízdního řádu v 9.00 z Brna do Ivančic a v 16.43 zpět z Ivančic do Brna. Informace k výluce: http://www.cd.cz/cd-online/vyluky/vyluka.php?id=7882&ido=10231&datum=18.05.2013

 

Více o parním vlaku, programu, nabídce restaurací a novinek pro děti najdete na: www.slavnostichrestu.cz