TZ: Slavnosti chřestu letos slaví dvacáté narozeniny!

Co: Slavnosti chřestu 
Kdy: 23. – 25. května 2014
Kde: Ivančice u Brna (30 km od Brna)
Web: www.slavnostichrestu.cz

Ivančice u Brna se letos během Slavností chřestu (23. – 25. května 2014) promění ve velkou narozeninovou oslavu. Na Paláckého náměstí je totiž město uspořádá už podvacáté. Největším chřestovým slavnostem v republice přijede popřát držitel michelinské hvězdičky Roman Paulus, kapela Kamelot s Ilonou Csákovou, ale i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Největším dárkem ke dvacetinám bude znovuzaložení chřestovny v Ivančicích. Narozeninové menu budou restaurace z celého regionu připravovat přímo na náměstí ve stanech pod širým nebem. 

 

Organizátoři objednávají ze Slovenska opět čtyři tuny chřestu. „Jedině ve Veľkých Levárech dokážou vyhovět naší obrovské objednávce. Už za pár let bychom se na slavnostech ale mohli dočkat znovu i ivančického chřestu. Podařilo se nám sehnat pozemky i pěstitele,“ řekl ředitel Kulturního a informačního centra Aleš Tureček. Už vloni věnovalo na znovuobnovení pěstování chřestu v Ivančicích 25 tisíc korun sdružení ECEAT, které slavnosti spolupořádá. „Vanecký chřest byl po světě proslulejší než plzeňské pivo. Oblíbila si ho i císařovna Sissi. Dnes už nejde o nijak lukrativní obor zemědělství. O to více si vážíme toho, že město dokázalo špargl v Ivančicích vzkřísit,“ řekl ředitel ECEATu Michal Burian. Tradice pěstování chřestu se tak do Ivančic vrací po čtyřiceti pěti letech.  

 

I letos platí, že v pátek je vstupné zdarma, v sobotu a neděli se platí 100 Kč. V sobotu by do Ivančic měli zajet fanoušci muziky. Na pódiu před radnicí se budou střídat už tradičně kapely. Letos je hlavním tahákem a gratulantem kapela Kamelot a Ilona Csáková. V neděli se město vrátí do doby první republiky a čeká ho opět slavná návštěva. Zatímco loni přijela chřest do Ivančic ochutnat císařovna Sissi, letos to bude prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Vyhrávat bude dobová muzika a připravena jsou i další prvorepubliková překvapení jako příjezd velocipedistů nebo dobová módní přehlídka. 

 

„Po dvou letech se do Ivančic vrací také šéfkuchař restaurace Radisson Blu v hotelu Alcron v Praze Roman Paulus. Ten připraví speciální narozeninové chřestové menu,“ řekl za organizátory Pavel Pichler ze spolupořádajícího ECEATu. Roman Paulus je vůbec prvním českým šéfkuchařem, který utržil michelinskou hvězdičku pro českou restauraci. I letos budou slavnosti snoubit chřestové pokrmy s vínem. O ten nejlepší výběr se postará sommeliér Libor Nazarčuk. Kuchařskou show na pódiu připraví i brněnská restaurace Bohéma a Hotel Ryšavý z Vémyslic. „Na náměstí si návštěvníci budou kupovat za chřestové tolary degustační porce nejrůznějších dobrot od předkrmů, polévek až po sladké dezerty. Kromě skvělého místního vína si dáme letos záležet také na kvalitní kávě, přijede hned několik vyhlášených kaváren. Spousta návštěvníků se těší i na vynikající cukrářské výrobky, ani ty letos nebudou chybět,“ dodává Aleš Tureček.

 

Do Ivančic mohou vyrazit i rodiny s dětmi, pro nejmenší návštěvníky bude připraven zábavný program, soutěže, skákací hrad nebo třeba malování na obličej. Chybět nebude ani tradiční klání v loupání chřestu Ivančice Open, soutěž jedlíků, řemeslný jarmark a regionální produkty. Návštěvníci budou mít také slevněný vstup do Památníku Alfonse Muchy, kde je kromě Muchovy výstavy k vidění i expozice připomínající slavného rodáka Vladimíra Menšíka. V rámci doprovodného programu ke slavnostem bude desítka kamenných restaurací po celé jižní Moravě a samozřejmě i v Ivančicích vařit v květnu chřestové menu. Jejich seznam, předprodej vstupenek a podrobnosti k programu najdete na www.slavnostichrestu.cz