Pro média

Kontakt

Organizátor: Kulturní a informační centrum Ivančice, ředitelka: Ing. Magdalena Černá
telefon: 773 624 320
e-mail: kic.ivancice@seznam.cz

 

 

Tiskové zprávy 2023

Slavnosti chřestu a vína 2023 (29. ročník)

Kdy: 19. – 21. května 2023

Kde: Ivančice

Web: www.slavnostichrestu.cz

 

19. – 21. května 2023 proběhl již 29. ročník Slavností chřestu a vína v Ivančicích.

V gastrozóně po celý víkend připravovalo jídlo 6 restaurací a několik foodtrucků a dalších stánků. Hlavní surovinou byl samozřejmě chřest. Připravená menu byla plná specialit, návštěvníci měli jedinečnou příležitost ochutnat tradiční, zajímavé i velice netradiční chřestové variace. Ve vinařské zóně probíhala degustace a prodej vín dvanácti vynikajících lokálních vinařství. Atmosféra byla podpořená kuchařskými show, kterými provedl vždy výborný Petr Stupka. Společnost mu dělali Mirek Kalina, Markéta Hrubešová a Honza Vorel. Na pódiu ve vinařské zóně mezi jednotlivými kuchařskými show probíhaly velmi oblíbené duely jídla a vína, kterými provázel moravský vinař, enolog a degustátor Pavel Chrást.

Na hlavním pódiu u radnice se za celý víkend vystřídalo na dvě desítky vystoupení, která, stejně jako celé Slavnosti, opět báječně moderoval Dušan Binka. Páteční den zahájila netradiční cimbálová muzika Midnight Coffee Session, který nastavil laťku hodně vysoko – publikum roztančili a roztleskali a sklidili zasloužené ovace. Pak už tradičně následovala vystoupení místních malých i velkých umělců. Krásná vystoupení předvedly děti ze základních škol, ZUŠ i SVČ, navečer vystoupily sólistky Elizabeta Homolková, Eva Šínová a Tereza Filipová a také Pěvecký sbor Blahoslava Hajnce.

Sobotní dopoledne patřilo hlavní pódium dětem. Respektive patřilo slovenské velmi populární zpěvačce vystupující jako skřítek Fíha Tralala. Lepší start jsme si nemohli přát, děti byly nadšené, zpívaly, tančily, tleskaly a na závěr se s Fíhou i vyfotily. Fíhu vystřídala pop-funková kapela I. V. M. a pak hlavní hvězda letošních Slavností, Xindl X. Po skvělém výkonu sklidil zasloužený bouřlivý potlesk a byl publikem vyžádán na několik přídavků.

Po Xindlovi muzika příchodem zpěvačky Tanji přitvrdila, rockové vystoupení dunělo celým náměstím a pod pódiem tančilo stále více lidí. Sobotní den zakončila na pódiu pop-rocková kapela Tremolo.

V neděli přišla jako první na řadu Vlčnovjanka, na své si tak přišli i milovníci dechové hudby. Pořádný žánrový skok bylo následující vystoupení česko-skotské folk-rockové kapely Navostro. Od 14 hodin patřilo pódium písničkáři Michalu Horákovi, který doslova rozezpíval celé publikum. Slavnosti zakončila multižánrová kapela The People.

Pro děti byla kromě vystoupení Fíhy připravená i další zábava. Na nádvoří radnice si mohly vyzkoušet různé tvořivé a pohybové aktivity, zhlédnout vystoupení Divadla Studna nebo Divadla eMILLIon a vyzkoušet Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty.

29. ročník Slavností chřestu a vína si nenechalo ujít 10 tisíc návštěvníků. Mnozí z nich přijeli nebo odjeli parním vlakem, na tisíc lidí si Slavnosti, Ivančice a blízké i široké okolí prohlédlo z ochozu věže ivančického kostela. Snad žádný návštěvník nemohl minout bohatý řemeslný a potravinový trh, málokdo odcházel domů s prázdnýma rukama.

Už nyní začínáme připravovat jubilejní 30. ročník Slavností chřestu a vína, který se uskuteční 17. – 19. května 2024. Doufáme, že se vydaří minimálně tak, jako ročník letošní.  

Slavnosti chřestu a vína 2023 (29. ročník)

Kdy: 19. – 21. května 2023

Kde: Ivančice

Web: www.slavnostichrestu.cz

 

Vybraná pochoutka královských stolů i zelenina do každé domácnosti. To vše a ještě mnohem víc je chřest. Vybraná menu regionálních restaurací. Moravská vinařství. To vše spojené kuchařskou show, duely vína a jídla a nabitým doprovodným programem na Slavnostech chřestu a vína v Ivančicích.

Chřest vařený, pečený, grilovaný, gratinovaný, smažený, naslano i nasladko – to je jen malý výčet toho, co vše se dá s chřestem dělat. Na Slavnostech chřestu a vína si navíc můžete chřest zakoupit i syrový, a to jak zelený, tak bílý. Právě bílý chřest býval jednou z ivančických specialit – chřest se tu dřív pěstoval zakrytý speciálními hliněnými poklopy. Tato metoda není příliš vhodná pro velkoprodukci, ale spíše pro trpělivou a poctivou manuální práci. Nejen proto je bílý chřest považovaný za exkluzivní potravinu.

Slavnosti chřestu však nejsou jen o ochutnávání dobrého jídla a vína. Načerpat můžete také spoustu inspirace, jak si chřest upravit doma, a to během kuchařských show, letos v podání Petra Stupky, Mirka Kaliny, Markéty Hrubešové a Honzy Vorla. WinePoint pak přímo v gastrozóně nabízí degustaci vynikajících moravských vín nasnoubených k pokrmům festivalových restaurací.

Chřest a víno, to jsou dvě hlavní slova spojená s našimi Slavnostmi. Co by to ale bylo za slavnost bez zábavy, hudby a dalšího kulturního programu? V pátek bude naše pódium patřit už tradičně především místním školám a spolkům a také netradiční cimbálovce Midnight Coffee Session. V sobotu nás čekají pecky jako Michal Hrůza a Kapela Hrůzy, cimbálová hudba Musica Moravica, pop-funková kapela I.V.M, rocková zpěvačka Tanja či pop-rocková kapela Tremolo. Na své si přijdou i děti, na pódiu bude řádit Fíha Tralala. V neděli pak převezme mikrofon cimbálová hudba LH za oponou, dechová hudba Vlčnovjanka, multižánrová kapela The People nebo známý písničkář Michal Horák.

Malí návštěvníci se mohou v sobotu i v neděli těšit na několik divadelních představení Divadla Studna a Divadla eMILLIon, spoustu her a zábavy na nádvoří radnice, a také na výstavu drobného zvířectva v průjezdu k Základní umělecké škole. Nadupaný program pro děti i dospělé si připravilo i Kino Réna Ivančice a trochu klidu od mumraje Slavností si můžete užít při prohlídce expozice Vladimíra Menšíka či výstavy děl Alfonse Muchy, obojí v Památníku Alfonse Muchy.

Ochutnávání chřestu a vína bude možné proložit zakoupením výrobků od prodejců na řemeslném a potravinovém trhu. Skvělý zážitek pro malé i velké slibuje jako vždy nedělní jízda parním vlakem z ivančického hlavního nádraží, přes Moravské Bránice, Silůvky a Střelice až do Brna na dolní nádraží – a samozřejmě zpět. A pro ty nejodvážnější a sportovně zdatné máme ještě jeden tip – prohlídku ivančické věže s nádherným výhledem do okolí.

Pochutnat si a pobavit se! Slavnosti chřestu a vína, 19.-21. května 2023 v Ivančicích.